pátek 20. února 2015

Chromoterapie



Neboli terapie barev patří mezi metody alternativní medicíny. Používá barvy a světlo k vyvážení energie v lidském těle, a její doplnění po stránce psychické, emocionální, spirituální, i mentální. Nejsou to vyloženě jen barvy, které pomáhají cítit se lépe, ale energie světla, které tyto barvy odrážejí.
Podívejme se na některé z nich:
Tato terapie používá 8 základních barev. Žlutá, červená, oranžová, zelená, purpurová, fialová, modrá a tyrkysová. Chromoterapie zahrnuje část psychologie, umění i fyziky.


Každá barva má určitý účinek pro naše zdraví, proto její aplikací můžeme docílit překonání deprese, traumatu, či nemoci.


Červená - reprezentuje spodní část těla, přesněji, jsou to nohy od chodidel až po kyčle a páteř. Je to užitečná barva pro sportovce, protože má silný energetický účinek, je osvěžující a rozproudí ve vás krev. Měla by pomoci při dýchacích a revmatických obtížích, onemocněních kůže, astmatu. Urychluje rovněž látkovou výměnu.



Žlutá - její účinky bývají spojovány s mentální vyrovnaností. Tato barva spojuje mysl s tělem a konkrétně pomáhá také zažívání a podporuje systematické myšlení. Žlutá odráží velké množství světla a burcuje tak nejen oko, ale i mysl. Dodá vám energii i pozitivní naladění. Boj s melancholií a mrzutostí tak bude mnohem jednodušší.



Oranžová - má tendenci navozovat optimismus, pomáhá zlepšovat lidské vztahy a nutí člověka se družit a navazovat vztahy nové. Je ideální proti depresím, protože produkuje radost a udržuje pozitivní mysl. Konkrétně je velmi přínosná na jaterní problémy a zvyšuje ženskou plodnost. Pomáhá při křečích, zácpě a slabosti ledvin.



Modrá - Modrou oceníte, když se potřebujete uklidnit a zkoncentrovat. Navíc modrá podpoří vaši kreativitu a zároveň je, podle některých, pomocníkem v boji s celulitidou či nadbytečnými kily. Modrá utlumuje chuť k jídlu, tiší bolest, uklidňuje a chladí.



Zelená - tato barva odjakživa evokuje přírodu a její klid. Zelená vás uvede do skvělé duševní pohody, sníží vám krevní tlak a pomůže lépe usínat při nespavosti.



Chromoterapie se tedy využívá převážně k relaxaci, či dekoraci. Můžeme se podle ní řídit při malování bytu a zbavit se tak fádních bílých stěn. Barvy je třeba dobře rozvážit a použít inteligentně. Obecně platí, že v místnostech, jako chodby, by měly dominovat barvy teplé a příjemné, v ložnicích naopak barvy studené. Kuchyně by měla být kombinací teplých a studených barev, ani jedna z těchto barev by neměla být dominující. S jídelnou je to stejné jako s kuchyní, nikdy by však neměla být atmosféra zničena přílišným množstvím použitých barev.



Podstatné jsou také doplňky v kontrastní barvě. Kontrast totiž zvýrazňuje celkový dojem a konečný výsledek chromoterapie ve vašem bytě. Kontrastní barvy, které se doplňují, jsou např. žlutá a modrá, oranžová a modrá, červená a smaragdově zelená, či fialová a přírodně zelená.

Žádné komentáře:

Okomentovat